V České republice je 205 obcí s rozšířenou působností (ORP) a v Praze navíc 22 správních obvodů, které se zabývají problematikou týraných zvířat. Právě na bedrech těchto orgánů leží odpovědnost za vedení přestupkových řízení a uložení sankcí za týrání zvířat, stejně jako za řízení týkající se uložení předběžné náhradní péče, zvláštních opatření, propadnutí nebo zabrání zvířete a zákazu chovu.
„Zvláštní odbornou způsobilost“ podle zákona č. 312/2002 Sb. pro úředníky územních samosprávných celků vykonávajících správní činnosti v oblasti zemědělství specifikuje prováděcí vyhláška č. 512/2002 Sb. Vyhláška sice určuje povinnost absolvovat kurz zaměřený na právní normy týkající se ochrany zvířat proti týrání, ale neukládá úředníkům rozhodování o přestupcích. Na druhou stranu, úředníci mohou rozhodovat o nepeněžitých sankcích, jako je předběžná náhradní péče, zvláštní opatření, propadnutí zvířete, zabrání zvířete a zákaz chovu.
Welfare zvířat je dnes studijním programem na několika univerzitách. Posluchači těchto studijních programů je studují, protože chtějí ochraňovat zvířata proti týrání. Jejich uplatnění, jako pracovníky ORP v oblasti ochrany zvířat se vysloveně nabízí.
Posluchači těchto programů studují, protože chtějí chránit zvířata před týráním. Jejich uplatnění jako pracovníků ORP v oblasti ochrany zvířat je tedy velmi žádoucí.
V současnosti pracovníci ORP zařazení v odborech či odděleních zaměřených na životní prostředí řeší především otázky týkající se flóry, odpadového hospodářství a dalších oblastí, přičemž ochrana zvířat je spíše okrajová. Ne všichni z nich absolvovali kurz pro získání zvláštní odborné způsobilosti a problematice ochrany zvířat nerozumí dostatečně. V případě potřeby řešení týrání zvířat často tápou, jak takový případ uchopit, i když nelze říci, že by to bylo pravidlem.
Specialisté na welfare zvířat by se nezabývali pouze sanací problémů, ale i prevencí, tedy péčí o útulky, toulavá a opuštěná zvířata, preventivními programy na ochranu zvířat, vedením a péčí o spolky zabývající se týranými zvířaty, vedením databází a dalšími aktivitami.
Prosazení této kampaně spočívá v tlaku na ORP a Svaz měst a obcí k zaměstnávání specialistů, stejně jako v úsilí o prosazení změny legislativy týkající se povinného vzdělávání a zaměstnávání specialistů, kteří absolvovali konkrétní studijní programy.
Forma: semináře, přednášky, setkání, reklama, lobování.
Líbí se vám kampaň? Zahlasujte pro ní.