Podnět na týrání zvířat je možné podat na několika místech. Rozcestník pro nahlášení naleznete níže. Je však důležité mít na paměti, že v případech, kdy je pravděpodobné, že zvíře bude nutné legálně odebrat ze špatných podmínek, je nezbytná účast Státní veterinární správy a obce s rozšířenou působností.
Státní veterinární správa, resp. Krajské veterinární správy jsou orgány ochrany zvířat. Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání uděluje „KVSkám“ kompetenci vykonávat dozor nad dodržováním povinností uložených chovatelům a ostatním fyzickým a právnickým osobám.
Samotné posouzení týrání zvířat je na veterinárních inspektorech, nebo inspektorech welfare. Tato kompetence je vztažena k zákonu na ochranu zvířat proti týrání.
Pokud je v rámci státního dozoru zjištěno porušení zákona, v nejhorším případě se může jednat i o týrání, podávají podněty obecním úřadům obcí s rozšířenou působností k projednávání přestupků vyplývajících z porušení povinností uložených chovatelům a ostatním fyzickým nebo právnickým osobám na úseku ochrany zvířat. Zvíře pak lze odebrat i ihned v době kontroly za předpokladu přítomnosti pracovníka obce s rozšířenou působností.
V České republice je 205 obcí s rozšířenou působnosti (ORP) a v Praze dalších 22 správních obvodů, kde lze podat podnět na týrání zvířat. Zákon na ochranu zvířat proti týrání těmto úřadům mimo jiné
- uděluje kompetenci rozhodnout o zvláštním opatření podle § 28a a § 28b a o předběžné náhradní péči podle § 28c, včetně náhrady nákladů za toto opatření
- stanovuje povinnost projednat všechny podněty podané podle § 22 odst. 1 písm. m).
Právě zde se rozhoduje o udělení a výši pokut a „odebrání“ zvířete.
ORP zvíře nechat propadnout, nechat zabrat, nechat u něj vykonat zvláštní opatření, nechat umístit do náhradní péče, nebo udělit chovateli zákaz chovu MŮŽE, ale nemusí.
V České republice působí řada občanských sdružení a zapsaných spolků, které se lokálně nebo celorepublikově věnují problematice týrání zvířat. Často se zaměřují na záchranu zvířat vlastními silami, bez přímého zapojení státní či veřejné správy. Některé z těchto organizací přijímají podněty na týrání zvířat a předávají je kompetentním autoritám. Jiná sdružení provádějí vlastní investigaci, poskytují poradenství nebo třídí a ověřují podněty před jejich postoupením dál.
Policie ČR šetří trestní činy na poli týrání zvířat. Nejjednodušší způsob, jak týrání nahlásit je vytočit číslo tísňové linky158, nebo zavolat na nejbližší služebnu. Zákon č. 40/2009 Sb. trestní zákoník obsahuje ustanovení o tom, co se za trestní čin týrání zvířat považuje. Rovněž zde naleznete paragraf o chovu zvířat v nevhodných podmínkách a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.