Musíme zvířata cvičit?

Cvičení zvířat je pravděpodobně staré jako lidstvo samo. Zvířata máme potřebu cvičit pro potřeby soužití s nimi, pro využití jejich práce, pro nutnou veterinární péči. No a pak jsou zvířata cvičena pro naše obveselení, což skýtá největší kontroverzi.

Cvičení pro soužití

Nejčastější skupinou zvířat, kterou cvičíme pro lepší zvládnutí vzájemného soužití s člověkem, jsou zvířata zájmová, především domácí mazlíčci. Cvičení je zásadní zejména z hlediska bezpečnosti – učíme je základním povelům a poslušnosti, abychom je ochránili před nebezpečím z okolí a zároveň předcházeli problémovému chování. Například nechceme, aby pes při venčení vběhl do vozovky, obtěžoval jiné osoby, dostal se do potyčky s jiným psem nebo proháněl volně žijící zvířata. U ptáků, jako je papoušek, je důležité, aby při volném pohybu v domácnosti nenarazil na horkou varnou desku či jiné nebezpečí.

Další cvičení, které zahrnuje povely či triky nesouvisející přímo s bezpečností, nejen obohacuje život zvířete, ale také výrazně posiluje vztah a důvěru mezi chovatelem a jeho svěřencem. Je však třeba si uvědomit, že většinu druhů zvířat nelze reálně cvičit v tradičním smyslu slova. Přesto je možné navázat pevné pouto založené na vzájemné komunikaci, respektu a porozumění, což obohacuje nejen zvíře, ale i jeho majitele.

Cvičení pro práci

V našich zemích se k práci využívají zejména koně a psi. Méně další koňovití. Koním ke dáno pracovat v jízdě, tahu a přepravě nákladu. Další pracovně využívaná zvířata jsou velbloudovití, sloni, delfíni, holubi, dravci a sokoly. Je pravdou, že mnohé z těchto druhů zvířat pro práci u nás zrovna nevyužíváme. Jinde ve světě může být jejich pomoc nenahraditelná.

„Zaměstnání“ koní skýtá:

U psů je využití v něčem obdobné, v něčem pak jedinečné.

  • Záchranářské práce Vyhledávání ztracených osob, osob zavalených lavinou, zasypaných trosky, či tonoucích osob.
  • Bezpečnost Vyhledávání drog, výbušnin, zbraní nebo pašovaného zboží. Zajištění veřejného pořádku, střežení objektů a ochrany osob. Rozpoznání výbušných nástražných systémů, chemických látek, nebezpečných předmětů. Stopování pachatelů nebo pohřešovaných osob. Hlídání a ochrana osob a majetku.
  • Zdravotnictví Asistenční a vodící a signální psi pro fyzicky handicapované osoby. U nemocných epilepsií je psy lze vycvičit na hlášení nadcházejícího záchvatu. Psi pro canisterapii. Svým čichem jsou schopni rozpoznat infekční, či nádorové onemocnění.
  • Zemědělství Hlídání a shánění stád. Hlídání hospodářských zvířat před predátory.
  • Sport Psí sporty jako Agility, Flyball, Dogfrisbee, Canicross, Dogtrekking, Mushing, Nosework, Obedience, Rally-O, Weight Pulling, Herding Trials, Mondioring, Dogdancing, Coursing, Dog Parkour, Treibball, Hoopers
  • Myslivost Vyhledávání zvěře, hlášení, slídění, dohledávání, stopování, nahánění, vyhánění, aportování, norování a hlídání.
  • Zábavný průmysl Filmování, vystoupení v cirkusu, ve varieté, či při buskingu.
  • Tradiční role Zejména v zahraničí. Tažní psi, hlídání majetku, tradiční lov.

Cvičení pro veterinární péči

Výcvik zvířat hraje klíčovou roli nejen v domácí péči, ale také v prostředí zoologických zahrad, kde umožňuje efektivní veterinární ošetření a podporuje pohodu chovaných zvířat. Výcvik, známý také jako tzv. pozitivní posilování, se zaměřuje na dobrovolnou spolupráci zvířat s ošetřovateli a veterináři, což má řadu výhod pro jejich zdravotní péči i každodenní život.

V zoologických zahradách je mnohdy nutné provádět veterinární zákroky na zvířatech, která mohou být velká, silná nebo nebezpečná, jako jsou lvi, sloni či medvědi. Díky výcviku lze tyto úkony provádět bez nutnosti sedace, což minimalizuje riziko spojené s anestézií a snižuje stres zvířete. Například sloni jsou běžně trénováni na podání nohy pro kontrolu a ošetření chodidel, která jsou náchylná k infekcím a poraněním. U velkých kočkovitých šelem je častým cílem výcviku přivyknutí na vstup do transportní klece nebo umožnění vyšetření zubů a tlap.

V moderních zoologických zahradách je výcvik prováděn metodou pozitivního posilování, kdy je zvíře odměněno za žádoucí chování, například pamlskem nebo slovní pochvalou. Tím se zvíře naučí spojovat určitý úkon s odměnou a ochotně spolupracuje. Tento přístup respektuje přirozené chování zvířat a pomáhá budovat důvěru mezi zvířetem a ošetřovatelem. U mořských savců, jako jsou delfíni a tuleni, je takto možné vycvičit zvířata k dobrovolnému odběru krve nebo vyšetření očí.

Cvičení a výcvik mají zásadní vliv nejen na veterinární péči, ale také na celkové zdraví a pohodu zvířat. Pravidelná práce se zvířaty zabraňuje vzniku stereotypního chování, které může být důsledkem nedostatečné mentální a fyzické stimulace v zajetí. Zvířata si při výcviku navíc posilují svaly, zlepšují koordinaci a přirozeně se zapojují do pohybu, což přispívá k prevenci obezity a degenerativních onemocnění.

Výcvik zvířat je nepostradatelným nástrojem pro moderní veterinární péči, zejména v prostředí zoologických zahrad. Umožňuje zajištění potřebného ošetření bez zbytečného stresu či rizika, a zároveň přispívá ke zlepšení fyzické a psychické pohody zvířat. Je důkazem toho, že důsledná a respektující práce se zvířaty může vést ke kvalitnějšímu životu jak v zajetí, tak ve volné přírodě.

Cvičení pro obveselení

Cvičení zvířat pro obveselení lidí je předmětem značné kontroverze, zejména pokud jde o etické otázky a dopad na welfare zvířat. Zároveň toto cvičení může být i prací zvířete. Dále může jít o enrichment jejich života, nebo to s jejich potřebami je v rozporu.

S výcvikem zvířat se setkáme prakticky u všech druhů. Zvířata pak můžeme spatřit ve filmech a pořadech, cirkusech, varieté, při buskingu, nebo v chovných zařízeních od komerčních chovů až po zoologické zahrady. V části případů jde o výcvik spojený se zábavou pro zvířata držená v zajetí, jako náhrada za jejich behaviorální potřeby vykonávané ve volnosti. U dalších forem výcviku budí jejich potřeba kontroverzi, zejména pokud s jejich potřebami nemají moc společného.

Cirkusy

V České republice je zakázáno k výcviku zařazovat nově narozená volně žijící zvířata. Již od 1. března 2004 platí zákaz do drezury zařadit primáty, ploutvonožce, kytovce, nosorožce, hrochy a žirafy narozené od tohoto data. Obecný zákaz pro všechny zbylé druhy volně žijících zvířat platí od 1. ledna 2022. To ovšem neznamená, že v cirkusu již nelze vidět tato zvířata (např. kočkovité šelmy), ale že nebudou přibývat nový jedinci. Cvičit naopak lze hospodářská zvířata, či zájmová zvířata, u kterých zároveň můžeme říct, že jsou domestikovaná.

Zákaz komerčního využití zvířat se týká i ohrožených druhů zvířat, chráněných úmluvou CITES. K výcviku nelze využít chráněná zvířata

Obrovskou otázkou je dnes to, která zvířata již považujeme za domestikovaná a která nikoliv. Tradiční výčet domestikovaných zvířat pokrývá druhy Pes (Canis lupus familiaris), Kočka (Felis catus), Kráva (Bos taurus), zebu (Bos indicus), gayal (Bos frontalis), tur balijský (Bos javanicus), Ovce (Ovis aries), Koza (Capra aegagrus hircus), Prase (Sus scrofa domesticus), Kachna (Anas platyrhynchos domesticus), jak domácí (Bos grunniensis), Husa (Anser anser domesticus), Králík (Oryctolagus cuniculus), Kuře (Gallus gallus domesticus), Pštros (Struthio camelus), Kůň (Equus ferus caballus), Osel (Equus asinus), Mula (Equus mulus), Velbloud (Camelus dromedarius, Camelus bactrianus), Morče (Cavia porcellus), Holub (Columba livia), Včela (Apis mellifera), Alpaka (Vicugna pacos), Lama (Lama glama), Bažant (Phasianus colchicus), perlička domácí (Numida meleagris f. domestica) a další méně známe druhy.

Velkým otazníkem jsou pak různé druhy ptáků a zejména papoušků a pak plazů, kde došlo šlechtěním ke značné změně jejich fenotypu a je jasné, že by nebyli schopni přežít ve volné přírodě. Jde tedy o volně žijící zvířata, nebo zájmová zvířata? Lze je pak pro vystoupení cvičit? Toť, dnes velká a otázka plná kontroverze.

Aquaparky

V České republice takovou atrakci „naštěstí“ nepotkáme. Snaha vybudovat delfinárium u nás zde byla v roce 2013 a nedopadlo to nejslavněji. Mělo jít o mobilní zařízení. U nás je ale zakázáno provozovat mobilní zařízení typů pojízdných zvěřinců, exotarií, terárií a akvárií, v nichž jsou jedinci volně žijících druhů umístěni převážně v prostoru dopravního prostředku.

Ve světě aquaparků s přítomností kytovců spíše ubývá. Žádný z exemplářů se do nich nedostal dobrovolně, ani se tam narodil. A i když péče o ně může být na nejvyšší úrovni, etické aspekty jejich získání a ochočení jsou více než rozporuplné.

Busking

V ulicích našich měst se můžeme setkat s cvičenými zvířaty a různými vystoupeními. S tímto se setkáme i v rámci poutí, nebo na hradech a zámcích. Jak je busking problémový, jsme psali v článku Praha zakázala busking s účastí zvířat. Někdy si neuvědomujeme, že kejklířské vystoupení i na státních hradech a zámcích obsahuje různá vystoupení s hady. Tahle exotická taneční podívaná břišních tanečnic je spíše týráním hadů.

Zoologické zahrady

Komentovaná krmení, či jiné aktivity s chovanci v zoologických zahradách je součástí jejich enrichmentu a přípravou na veterinární, či chovatelské aktivity. Rovněž to souvisí s povinností zoologických zahrad vzdělávat veřejnost. Pokud jste se takového vystoupení účastnili, jistě jste si odnesli zajímavost o tom, kterém druhu zvířete. A o tom to má i být.

Musíme tedy zvířata cvičit? To je hodně těžká otázka. Odpověď je ano i ne. Ano, pokud se bez úkonů zvířat neobejdeme, nebo je to v jejich prospěch, ne, pokud to není pro zvířata přínosné.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*