Žije ještě?

Za dobu života zvířete se to stane alespoň jednou každému chovateli – zvíře se zaběhne, unikne nebo ztratí. Následně se rozběhne spirála úkonů k jeho nalezení nebo záchraně. Budete nakonec úspěšní a najde váš mazlíček cestu zpátky domů?

Jaké jsou mé povinnosti?

Důležité je úvodem zmínit, že každý chovatel odpovídá za svého svěřence. Chovatelem je každý, kdo zvíře drží, vlastní, chová, nebo je pověřen se o něj starat, i když jen na přechodnou dobu – ať už za úplatu, nebo zdarma. Mezi základní povinnosti patří zajistit, aby zvíře nemohlo uniknout. Nicméně někdy se to prostě stane. Neštěstí totiž nechodí po horách… Pokud vám tedy zvíře unikne, může se stát, že místní obec to „ocení“ pokutou, zejména v případech, kdy se zvíře dostane do útulku pro opuštěná a toulavá zvířata.

Značit, či neznačit?

Některá zvířata musíte v České republice povinně značit, některá zase ne. Povinné značení pro psy v návaznosti na platnou vakcinaci proti vzteklině platí od 1. ledna 2020. Naproti tomu není povinné označovat kočky, nebo fretky, v případě, že celý život pobývají na území státu. Jakmile chcete vyrazit do zahraničí felis i mustela čip mít musí.

Hospodářská zvířata také mají svá povinná značení. Povinnost zajistit je proti úniku platí pro hospodáře stejně, jako pro „páníčka“ mazlíčku ze města. Značí se tuři (bison, bos, bubalus), ovce, kozy, prasata, pštrosy, emu, nandu, lamy (velbloudovití). Farmově chovaná zvířata mají také svou značku. Jejich výčet obsahuje muflony, divočáky a jelenovité, tedy jelen, srnec, daněk a další.

Koně, ať už chovaní jako hospodářská zvířata nebo zájmová zvířata, se označují čipem, případně výžehem.

Další povinnost označit zvířata vyplývá z předpisů o obchodování s ohroženými druhy. Praktický návod, jak značit vybrané druhy ohrožených druhů živočichů zpracovala Agentura ochrany přírody a krajiny.

Obecně lze doporučit označit každé zvíře, které by se mohlo ztratit. Šance na jeho návrat se tím výrazně zvýší. K registraci psa, kočky nebo jiného mazlíčka lze využít volně dostupné databáze mikročipů. Hospodářská zvířata jsou registrována v databázi Integrovaný zemědělský registr. Centrální evidence psů a jejich čipů je sice zákonem určena, ale není ještě v provozu.

Připravované evropské nařízení v budoucnosti přinese i povinné značení všech narozených koček na území Evropské unie.

Co dělat?

V první řadě není třeba panikařit, ale promyslet si, jaké kroky podniknete. Pokud zjistíte, že zvíře uniklo, nejprve se podívejte po okolí, zejména pokud jde o psa – projděte si klasické trasy, kudy jej venčíte.

Poté upozorněte sousedy prostřednictvím sociálních sítí. Ano, ne přes SMS. Sociální sítě, často kritizované i opěvované, využijte pro svůj užitek. Váš soused nebo blízko bydlící známý může informaci rozšířit dál, čímž dosáhnete většího dosahu.

Obraťte se na nejbližší útulek. I když tam vaše zvíře ještě nemusí být, budou o něm vědět a v případě jeho odchytu vás mohou kontaktovat. Počítejte s tím, že za odchyt zvířete budete muset zaplatit. Práce útulků je důležitá a nemůže být vykonávána zdarma.

Kontaktujte také vaši obec a případně i sousední obce. Ty by měly mít informace o všech nalezených zvířatech, a to jak od občanů, tak od profesionálních odchytových služeb a útulků.

V jakých databázích se objeví?

Nalezené zvíře se povinně musí objevit na webových stránkách obce, kde se nalezlo a na webových stránkách útulku, který jej drží. Na webu útulku se musí objevit fotografie zvířete, místo nálezu a datum nálezu. Databáze volně dostupné, kde sami můžete oznámit ztracení psa jsou například:

Tyto, nebo obdobné databáze, můžete využít i pro evidenci koček.

Dozvíte se o jeho smrti?

V životě vašeho mazlíčka může nastat i ta nejméně žádoucí situace. Během úniku přijde zvíře o život. Naleznu ještě jeho ostatky? Budu moci se s ním rozloučit? Kde skončí jeho tělo?

Žádný předpis nenařizuje při sběru kadáveru zvířete zjišťovat jeho identitu. Informace o nalezeném mrtvém zvířeti se proto neobjeví v žádné databázi a nikdo nemusí načíst jeho čip ani jiné označení. Výjimkou jsou situace, kdy s nálezem kadáveru souvisejí náklady na jeho likvidaci. Například u koně s hmotností 500 kg a více by obec nechtěla hradit náklady na jeho odstranění ze svého rozpočtu.

Proto je vhodné obrátit se na vaši obec nejen pro zjištění, zda se vaše ztracené zvíře našlo, ale i pro ověření, zda nebyly nalezeny jeho ostatky.

Přejeme vám, aby k takové smutné situaci, ať už spojené se ztrátou nebo újmou na zdraví vašeho mazlíčka, nikdy nedošlo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*