Praha upozorňuje na nevhodné zacházení s kapry

*Článek aktualizován 13.12.2024 18:35.

Hlavní město zahájilo 2. prosince osvětovou kampaň k nevhodnému zacházení s rybou zakoupenou v živém stavu při Vánočním stánkovém prodeji. Kampaň uvedli náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu, cestovní ruch, péči o památky, výstavnictví, národnostní menšiny a animal welfare Jiří Pospíšil.

Na co je kampaň zaměřená

Kampaň je rozdělená do tří okruhů, kterými jsou kapr do vany nepatří, proč nekupovat živého kapra a vypuštění kapra do řeky není záchrana. Je tím upozorněno na nejčastější neduhy a negativa, které se pořád kolem Vánoc opakují, i když je na ně léta upozorňováno.

*Praha tak reaguje i na iniciativy ochránců zvířat, jako je Compassion in World Farming, která vede kampaň Vánoce pro kapry ve stejném duchu již několik let.

Kapr do vany skutečně nepatří. Ve vaně na něj čeká sice pitná, ale přitom kvalitativně zcela nevodná voda pro přežití. Nemá vhodnou teplotu, obsahuje chlór, není probublávána Přitom obsah kyslíku je pro rybu klíčový. Čím teplejší voda, tím menší procento rozpuštěného kyslíku. A i když kapr obvykle ze dne na den neuhyne, podmínky jeho welfare mají daleko do optima. Již přenášení ryby v živém stavu bez vody je ne jenom nevhodné, ale i zakázané. Lze zkonstatovat, že se jedná o zacházení, které způsobuje rybě utrpení nebo poškození zdraví anebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání.

*„Ryby vnímají bolest podobně jako savci nebo ptáci, a proto je potřeba je chránit před utrpením. Ukončením prodeje živých ryb do rukou zákazníků kapry ušetříme zbytečného stresu a strádání. A protože ryby odchované v zajetí nejsou schopny úspěšně přežít v přírodě, nevypouštějme vánoční kapry ani do volných vod,“

uvedl Prof. Mgr. Ondřej Slavík, PhD.

Není již dávno pravdou, že zkouškou dospělosti muže je zabití zvířete. Stejně se takto nedokazuje chlapáctví. Vhodně usmrtit rybu přitom chce zkušenost a cvik. Správné usmrcení, při kterém ryba trpí co nejméně obnáší jeden přesně vedený a dostatečně silný úder do hlavy k omráčení ryby následovaný vykrvením.

Potřebnou sílu úderu pro omráčení nelze nijak specifikovat (kvantifikovat). Obecně lze říci, že omračující úder byl dostatečně silný, dojde-li po něm ke ztrátě očního reflexu ryby,“

uvádí Ing. Jan Turek Ph.D. a dále

„ryba dokonale vykrvácí během několika málo desítek sekund po přetnutí alespoň dvou žaberních oblouků. Absolutní většina krve je vytlačena posledními údery srdce do 5 sekund. Další krvácení je již způsobeno vytékáním zbytku krve samospádem“.

Vykrvení ryby má také svoje zásady. Je dovoleno protnutím krvení žaberních oblouků, nebo proříznutí cévy za hlavou. Než ale dojde k aktu vykrvení, je nutno zkontrolovat bezvědomí ryby a to kontrolou absence očního reflexu.

Vypouštění ryby má s pravděpodobností blížící se jistotě za následek její úhyn. Tvrzení zachránců, že rybě dávají šanci je úplným nepochopením biologických procesů, nebo důsledek absence na hodinách středoškolské biologie. Absence tukových zásob ryby, její vyčerpání, změna prostředí a častá drobná poranění nevedou pouze k nevyhnutelnému. Smrti ryby.

K vypouštění kaprů v době Vánoc se vyjádřila MVDr. Markéta Kopečná, Ph.D.

„V uvedených případech se jedná spíše o situaci, kdy osoby jednají ve smyslu předpokládaného aktu záchrany zvířete před usmrcením z důvodu Vánoční večeře a akt návratu do jeho přirozeného životního prostředí, i když nejde o činnost prospěšnou ani rybě, ani životnímu prostředí. Lidé si často kompenzují spotřební způsob života přispěním ochraně přírody formou finančního příspěvku, přinášením zraněných zvířat do záchranných stanic a mimo jiné i vypouštěním ryb do vodních toků.

Bojovníci za práva ryb

Zastavení prodeje kaprů na stáncích před svátky a zejména zastavení jejich zabíjení v minulosti prosazovalo několik spolků. Za všechny lze zmínit OBRAZ Obráni zvířat, nebo Zvířata nejíme. *Aktuálně svojí kampaň pro letošní rok názvu Vánoce pro kapry již rozběhl spolek Compassion in World Farming a spolek Otevři oči vydal tiskovou zprávu ke kampani Vánoce bez násilí. V některých případech se iniciativy chopili i česká města a obce.

Kontrola prodeje státem

Každoročně provádějí kontroly sezonního prodeje ryb i státní orgány jako Státní veterinární správa a Česká obchodní inspekce. Další kontroly mohou provádět orgány veřejné správy a to živnostenské odbory a odbory životního prostředí měst a obcí. Počet prodejních míst v roce 2023 dosáhnul téměř 3000. Svého kapra si z kádě vylovil i ministr zemědělství, který vyjádřil podporu českému rybnikářství.

Kde si kapra již nekoupíte

Etická a welfarová stránka prodeje kaprů na stáncích zajímá ne jenom spotřebitele, ale i prodejce. Někteří z nich se rozhodli zastavit vlastní prodej, nebo prodej v blízkosti svých prodejen. Takovými subjekty jsou například řetězec Lidl (2022), Billa (2023) či Tesco a Makro (2024).

Co k tomu řetězce uvedli

„Chceme inspirovat ostatní k odpovědnějšímu a ohleduplnějšímu přístupu. Věříme, že péče a zájem o okolí, kde podnikáme, a hledání udržitelnějších řešení jsou správnou cestou,“ TESCO

„Víme, co zvířatům ubližuje, a není nám to lhostejné. Věříme, že investici, kterou si tato iniciativa vyžádá, značně převáží její přínosy a že díky tomu budou zvířata v přírodě i v našich domovech žít bezpečněji, zdravěji a beze strachu,“ BILLA

„Oproti klasickému „stánkovému“ prodeji je celý proces zpracování kaprů pod dohledem veterinární správy, u které je náš dodavatel zaregistrován. Probíhá podle nejpřísnějších norem s vysokými nároky na kontrolu kvality a zpracování, aby byl maximálně bezpečný pro spotřebitele a co nejhumánnější vůči rybám. Veškeré činnosti zajišťuje výhradně odborný personál s mnohaletou praxí.“ LIDL

*„Makro ČR rozhodlo, že se přidá k iniciativě Vánoce bez násilí a před letošními Vánoci nebude realizovat prodej živých kaprů v kádích u žádného ze svých třinácti obchodů. Naopak nabídne mnohem širší sortiment certifikovaných ryb a porcovaných kaprů pro vánoční trh v obchodech přímo v oddělení ryb“, MAKRO.

Budoucnost prodeje kaprů

Stav chovu a prodeje ryb do budoucna je předmětem zájmu jak Ministerstva zemědělství, tak českých univerzit. V Situační a výhledové zprávě pro ryby se dočtete o hospodářských a ekonomických ukazatelích. O budoucnosti prodeje kaprů o svátcích Vánočních tisk bude psát patrně každé Vánoce, dokud bude probíhat. Stejně zde vždy budou dva názorové proudy pro a proti. Co je ale důležité, pracovat na možnostech zlepšení welfare ryb před usmrcením a k tomu směrovat výzkum a další vzdělávání.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*