Praha zakázala busking s účastí zvířat

Zabavené sovy pálené

V centru hlavního města je možné již dlouhá léta se setkat s tzv. buskingem. Podle definice se jedná o jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. V mnoha případech si interpreti nevystačili s vlastním „uměním“, ale využívali k tomu ať už aktivně, nebo pasivně zvířata.

Co se v ulicích dělo?

Výčet zvířat, které jste poslední léta mohli v ulicích centra Prahy potkat byl pestrý. Šlo o sovy pálené, sovice sněžní, poštolky, krajty, zejména v bílé mutaci, holuby a také psy. Nade vše na Staromáku vyčníval Milerův krteček v nadživotní velikosti. V tomto případě šlo samozřejmě o kostým.

prague.eu/en/enjoy-respect

Ptáci a plazi byli nabízeni k zapůjčení k posezení na ruku, nebo pověšení na krk. Za úplatu. Fotografie příplatek. Cena pořídit si se zvířetem akt se pohybovala v rozmezí 500 až 1000 korun, podle zájmu a původu turisty. Vystupující se přišli tímto nechutným zacházením se zvířaty na nemalé peníze. Šlo ve většině o organizované skupiny cizinců, obvykle v počtu 3. Jeden drží zvíře, další láká turisty, třetí hlídá příchod policie. Je nutné zdůraznit, že v Praze, jako kosmopolitním městě, se potkávají různé kultury cizinců a jejich pochopení welfaru zvířat je na míle vzdáleno našemu chápání. Lze konstatovat, že pouze ve dvou případech se jednalo o vystupující Českého původu.

Samostatní kapitolou jsou vystupující se psy. Zde pes aktivně nepředvádí triky, ale je lákadlem pro zastavení se. Obdobně konají žebrající osoby bez domova, kde pes je jejich jediným společníkem, zde osoba ale nevykonává busking.

Proč je tato aktivita nelegální?

Zneužíváním zvířat v ulicích dochází nejčastěji zejména k jejich týrání, neoprávněnému zacházení s chráněným živočichem, nelegálnímu záboru místa, nelegálnímu podnikání.

V případě ptáků docházelo k jejich plašení na při uvázání za nohu na dloužci, neustálým pokusům o únik, vyčerpávání, stresu, strachu, přehřátí. Hadi byli dlouhé hodiny předáváni z ruky do ruky, vystavení horku, vystaveni chladu. U psů, jelikož s nimi aktivně nebylo zacházeno, záleželo jestli mají špatné podmínky od jejich klinického stavu, počasí a nabídky v jejich zázemí.

Přitom ceny za pořízení zvířat jsou až komicky nízké. Například cena sovy pálené je skoro symbolická. Lze si ji pořídit za přibližně 2.000 korun.

Jak trpí sova, či dravec?

Jak trpí sova či dravý pták vysvětlil provozovatel soukromé záchranné stanice Penthea Petr Kolomazník.

Vystavování sov se děje ve zcela nevhodném, exponovaném prostředí, které je hlučné a rušné, zvířata jsou obklopená kolem dokola lidmi, nemají možnost úniku, násilně jsou předávané na ruku. Nutně musí docházet ke stresu a tedy týrání“. Dále také, že „z dokumentace je vidět naprosto neodborná manipulace, neodborné vybavením – dlouhý řemen na držení (dloužec), sova není na ruce držená za poutka na nohách, a proto po neustálém vyrážení pryč, což samo o sobě dokládá velkou nepohodu, visí na celou délku dloužce. Osoby manipulující se sovou i lidé, kterým sovu předávají, nemají rukavice – na holé ruce se sovám špatně sedí a musí neustále vyrovnávat rovnováhu, proto ta roztažená křídla“.

Jak trpí had?

K utrpení hadů v ulicích se vyjádřil Petr Velenský, dlouholetý kurátor plazů v pražské zoologické zahradě.

Had za všech okolností se dle svých biologických potřeb snaží zahřát za co nejkratší čas na teplotu vhodnou pro aktivní pohyb a to je teplota těla do 31 oC, v řádech desítek minut. Po dosažení této teploty had již nemá potřebu a tendenci se ohřívat na teplotu vyšší. K tomu může dojít pouze, kdy není možnost z teplého prostředí uniknout. Pokud je had vystavován několikrát takto vysoké teplotě, může dojít k jeho „uvaření“- nenávratnému poškození vnitřních orgánů s následným úhynem„. K nevhodné manipulaci rovněž sdělil, že „obecně je v chovatelské praxi doporučováno zacházení s hadem 2x týdně, pouze pár minut. Manipulace nemá samo o sobě pro hada přínosný efekt. Manipulace denně nemá trvat více než 2-5 minut. Nadměrná manipulace způsobuje stres. Tento stres se obvykle projeví odmítáním potravy. Had dle svých biologických potřeb má tendenci být většinu dne v úkrytu„.

Co se proti tomu dělalo?

Problém si kompetentní uvědomovali léta a průběžně vystoupení kontrolovali a ukládali sankce. Do samostatných nebo koordinovaných akcí byli zapojení Městská policie hl. m. Prahy (MP), Městská veterinární správa v Praze (MěVS), Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), Živnostenský odbor magistrátu (MHMP). Vystupující, stejně jako jiní pachatelé přestupků a trestních činů se ovšem snažili být napřed. Několik i plánovaných akcí nepřineslo úspěch.

Dne 30. března 2023 se setkali zmíněné úřady na pracovním jednání k vyřešení této problematiky. Jako nejefektivnější cesta zastavit tato vystoupení byla vybrána cesta odebírání zvířat. Touto sankcí by šlo vystupující postihnout za týrání zvířat (MěVS, městská část), zacházení s chráněným živočichem (ČIŽP), nebo zabráním věci, kterou je páchán přestupek (MP). Rychlost přestupkového řízení odpovídá předchozímu řazení, MěVS s městskou částí nejsložitější, městská policie nejrychlejší. Využívány před i po jednání byli všechny prostředky.

www.kukang.org

Postupným tlakem, ale hlavně pečlivým odebíráním zvířat se počty vystupujících se zvířaty v roce 2024 v ulicích Prahy minimalizovali. K úspěchu přispěla i informační vizuální kampaň v ulicích Prahy 1 s názvem „THEY´ARE NOT YOUR SELFIE PROP„, která upozorňovala turisty na nevhodné zacházení se zvířaty. Je zarážející, že taková aktivita, známá spíše ze zemí Východní Asie si našla místo i u nás. Již léta např. Český spolek The Kukang Rescue Program bojuje za záchranu outloňů na Sumatře, mezi jiným i proti ilegálnímu focení s turisty na plážích za úplatu.

Jakou má Praha novou obecně závaznou vyhlášku?

Dne 24.10.2024 zastupitelé Prahy na 18. zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy přijali novelu obecně závazné vyhlášky č. 1/2016 o omezujících opatřeních k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku v souvislosti s provozováním pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech. Za zpřísnění hlasovalo 50 ze 60 přítomných zastupitelů. Ní se zakazuje aktivní vystupování se zvířaty i pasivní využití zvířat u produkce jako lákadel. Městská policie již začala aktivně zbylé vystupující sankcionovat. Jedná se dnes zejména o vystupující se psy. Rozřešení, jestli bude muset dojít i na odebírání zvířat jejich majitelům, přinesou nejbližší týdny a měsíce.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*