Renesance drobnochovu hospodářského zvířectva již nastala. Nad pořízením si drůbeže na dvorek se zamýšlí čím dále více lidí.
Z pohledu možných právních překážek je nutno počítat minimálně
- Možná omezení držení zvířat obecně závaznou vyhláškou.
- Možná omezení chovu veterinárními a plemenářskými předpisy.
- Možná omezení podle občanského zákoníku
- Možná omezení podle stavebních předpisů.
Obecně závazné vyhlášky
Obec, či město může přijmout obecně závaznou vyhlášku omezující, nebo upravující drobnochov zvířectva s ohledem na občanské soužití. Taková vyhláška může omezit chov buď na celém území sídla, nebo pouze ve vybraných částech. Obec tímto způsobem obvykle reaguje na podněty na problematické sousedské občanské soužití a upravuje předpisem to, co na soukromém pozemku platí z pohledu občanského zákoníku. To znamená, že se snaží preventivně zamezit aby odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikali na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.
Veterinární a plemenářské předpisy
Při situaci, kdy chovatel neprodává ze dvora a nepočítá se s pravidelným přivýdělkem a nejde o podnikatelský subjekt nepotřebuje se nikde registrovat. Pokud ze dvora pravidelně prodává a i to nabízí, musí se registrovat u Českomoravské společnosti chovatelů. Pár vajíček, nebo vykuchaných kuřat může bez registrace nabídnout sousedovi a nikdo nebude zkoumat jestli mu je prodal, daroval, nebo jestli se to vůbec stalo. Tedy všichni ostatní jsou chovatelé pojmenovaní podle definice „chovatelé představující nevýznamné riziko“.
Od 1.1.2024 nastala velká změna systému registrace. Kde do konce roku se registroval chovatel nosnic nad 100 ks a chovatel ostatních kurů nad 500 ks. Dnešní parametr je nastaven na posouzení prodeje a nabízení na trh.
Omezující opatření může nastat v případě mimořádných veterinárních opatření při výskytu ptačí chřipky, nebo jiných nákaz ptáků. K opatření k podávání krmiva a napájení pod střechou, by však chovatel měl přistupovat i za doby „nákazového klidu“.
Občanský zákoník
Soused by se na svém pozemku měl zdržet všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Bez existující obecně závazné vyhlášky pak lze narovnání sporu mezi sousedy řešit vzájemnou domluvou, mimosoudním vyrovnání, nebo žalobou.
Co je a co není nepřiměřené ve vaší obci záleží případ od případu. Někdo si stěžuje na ranní kokrhání kohouta, někdo na zápach z chovu. Pokud jde o tradiční venkov, kokrhání kohouta k němu odjakživa patřilo.
Stavební předpisy
První rozcestí problematiky nastane již u volby zhotovení. Je rozdíl mezi mobilním zařízením a stavbou. Typicky mobilním zařízením bude dřevěný kurník na dvorku poskládaný a postavený. Není pevně spojen se zemí a lze jej s větší, či menší námahou přesouvat. Pokud ovšem budete pod kurník kopat základy, pevně jej spojovat se zemí, či stavět, je třeba se podívat na aktuální požadavky stavebních předpisů. Nově se žádá o povolení záměru. Výjimka umožňuje do 30. června 2027 podat pro stavbu dokumentaci pro ohlášení stavby v souladu s předchozím zněním zákona. Stavbou se nově rozumí stavební dílo, které vzniká stavební nebo montážní činností ze stavebních výrobků, materiálů nebo konstrukcí za účelem užívání na určitém místě. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby. Rozdělení staveb je na drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. A pozor na vzdálenost stavby kurníku 2 m od sousedního pozemku.
Překonejme tedy tyto iniciační problémy a vraťme kokrhání kohouta alespoň na venkov.
Buďte první kdo přidá komentář