Dotační programy rezortu zemědělství pro rok 2025

Národní dotační program pro dojnice

Ministerstvo zemědělství (MZe) každoročně vypisuje dotační programy pro chovatele a další profese pracující v odvětví zemědělství. Celkem rezort pracuje se 45 kategoriemi ve 13 okruzích. Každá ze 45 dotací však není vypsaná každým rokem. Jaké budou tedy dotace pro příští rok a obsahují vůbec podporu welfare zvířat? Pojďme se na to blíže podívat.

Celkově ministerstvo hodlá vyplatil 3,75 miliard korun. Přitom na zlepšení podmínek chovu je určených úctyhodných 1,442 miliardy. Jak to tedy s investicí do welfare zvířat je?

Programy zahrnující welfare zvířat

Programy, zaměřené na zlepšení podmínek chovu hospodářských zvířat jsou zařazeny pod číslem 20.

Jde o:

20.A Zlepšení životních podmínek v chovu dojnic, konkrétně vyhřívání napáječek, snížení tepelného stresu.

20.C Zlepšení životních podmínek v chovu prasat, konkrétně snížením tepelného stresu, snížení amoniaku v prostředí, použití insekticidů, zajištění optimálního světelného režimu, zvětšením nezaroštované plochy kotců.

20.E Zlepšení životních podmínek v chovu vykrmovaných býků, konkrétně napájení temperovanou vodou, snížení tepelného stresu, zvětšením plochy lehacího prostoru, zvětšení plochy kotce.

Samozřejmě každý program obsahuje ještě dalších pár podbodů, které nelze nazvat welfarové . To je vše, čemu se dá zlepšení welfare v dotacích říct.

Další potřeby oblasti welfare zvířat

Škoda je určitě historického programu 23.A Podpora obcím na zajištění nákladů péče o zvířata, kde šlo o jednorázovou dotaci pro dvě obce. Od 1.2.2021 lze ovšem požádat o úhradu účelně vynaložených nákladů na předběžnou náhradní péči, náhradní péči a péči o zvíře jinou osobou pokud přesáhnou v případu 200.000 korun. To znamená do 200.000 hradí náklady na týrané zvíře obec s rozšířenou působností, nad tuto hranici stát. 

Ochrana zvířat a welfare

Z příspěvku JUDr. Jany Traplové z MZe názvu „Úhrada nákladů spojených se zajištěním péče o týrané zvíře prováděná Ministerstvem zemědělství“ prezentovaném 19. října 2023 na konferenci Ochrana zvířat a welfare 2023 lze zmínit, že ministerstvo mělo za 2,5 roku vyplatit v této oblasti přes 4.000.000 korun. Šlo o proplacení péče z 8 případů. To je ovšem pouze 0,28% dotací na welfare pro hospodářská zvířata v jednom roce.

Co obce pálí více je nedostatek kapacit k umístění týraných zvířat. Zde je buď možné zvíře umístit v útulku, nebo u soukromé osoby. Mnoho obcí s rozšířenou působností ani nemá zřízené obecní útulky. Například ve Středočeském kraji neexistuje jeden jediný útulek pro zájmová zvířata zřízení veřejnou správo. Ve všech případech jde o soukromé útulky dobrovolných spolků. Zde pak obec nemůže spoléhat, že týrané zvíře někam umístí. A stává se, že často raději od pohnutku o umístění ustoupí.

Bylo by vhodné obce, nebo i soukromé subjekty motivovat ke zřizování míst pro toulavá, opuštěná a týraná zvířata. A ne jenom ta zájmová, ale i o týraná hospodářská.

Kastrační programy

Mnoho spolků pečujících o zvířata upozorňuje, že situace kolem koček žijících venku je alarmující. Petice za změnu zákonů pro kočku dokonce mluví o kalamitě opuštěných, přemnožených koček po celé České republice. Součástí petice je požadavek na stanovení zákonné povinnosti k úhradě kastrace a nutné veterinární péče včetně pobytu v útulku nebo hospitalizace u veterináře. To by mělo změnit aktuální povinnost pro obec, kde dnes jí § 24 zákona č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání pouze umožňuje zřizovat, provozovat a rušit útulky pro zvířata, nejedná se tudíž o povinnost. Rovněž zákon umožňuje, ne nařizuje obci podporu činnosti k uskutečnění regulace populace omezováním nekontrolovaných zdrojů potravy a neplánovaného rozmnožování psů a koček podporováním
jejich sterilizace.

Pokud by ovšem neexistoval jeden jediný soukromý útulek ve Středočeském kraji, obec by pouze velice velice těžko hledala i pouze místo pro zatoulaná zvířata.

V reakci na uvedenou petici byl dne 31. července 2024 uspořádán v Senátu Parlamentu České republiky kulatý stůl s organizátory petice a odborníky ze státního i soukromého sektoru. Bohužel písemné závěry ze semináře nevzešli, co obvykle není účelem semináře. Bylo ovšem prezentováno a zdůrazněno, kde jsou problémy, ale rovněž i navrhnuto jak je řešit. Řešením mají být kastrační programy koček, jako levnější preventivní řešení.

Za změnu zákonů pro kočku

Tohle všechno je ovšem nutno financovat a ano, jedná se o zlepšení welfare koček.

Podpora vzdělávání

Zlepšení welfare tkví i v šíření povědomí o vhodné péči i zacházení se zvířaty. Jednak již v období povinné školní docházky, tak šířením další osvěty. Dotační programy pokrývají i oblasti šíření informací. Jedná se o dotační programy 9.A.a a 9.F.e. Nejedná se ale o welfarovou osvětu.

Samostatní kapitolou je pak dotační program 9.E Školní závody, s cílem podpořit propojení praxe a odborného vzdělávání formou spolupráce podnikatelských subjektů, které obdržely statut „Školní závod“, se středními školami a vyššími odbornými školami zabezpečujícími přípravu budoucích pracovníků resortu. Bylo by ale vhodné podpořit i stávající pracovníky v zemědělství formou podpory jejich zaměstnavatelů k zajištění kvalitní pracovní síly o čemž jsme psali v souvislosti s excesy individuí při týrání zvířat v chovech a na jatkách.

Welfare Popelkou

Sborník Konference Ombudsman

Welfare zvířat lze podporovat různými způsoby. Primárně za své zvířata odpovídá jejich chovatel, který jim zajistí náležité podmínky. Pak ale máme zvířata hospodářská, kde se může vyvíjet např. potřeba nových postupů a technologií, zvířata týraná, toulavá a opuštěná. Kde je to ve veřejném zájmu, tam by se veřejné zdroje peněz měli najít.

Problematika financování welfare byla hojně diskutována na Konferenci „Aktuální poznatky a otazníky v oblasti ochrany zvířat proti týrání“ pořádané dne 4. dubna 2023 Úřadem veřejného ochránce práv. Sborník konference popisuje finanční problémy obcí s rozšířenou působností při řešení případů týraných zvířat, kde specifikuje, že nejde jenom o náklady o zajištění péče samotné, ale i o odchyt, přepravu, veterinární péči a další. Úřad ombudsmana rovněž konstatuje, že

„návratnost vynaložených nákladů do rozpočtu obce je přitom za situace, kdy sám chovatel nemá dostatek finančních prostředků, značně nejistá. Jednalo se o důvod, proč obecní úřady v praxi náhradní péči často ani nenařídily„.

Na uvedeném noho nezměnila právní úprava od 1.2.2021.

Lze zkonstatovat, že welfare zvířat má jistou mediální podporu. Zejména prezentace nehezkých případů týrání zvířat, co je zlomek problematiky. Tento zájem by měl být ovšem v budoucnu protaven i do zájmu o financování. Jinak nedosáhneme lepších podmínek pro vyloučená zvířata.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*